تاریخچه اینترنت اشیاء

2,865

تاریخچه اینترنت اشیاء

با توجه به این که ما چه قدر از اصطلاح اینترنت اشیاء[۱] استفاده میکنیم  به ما کمک کننده خواهد بود  اگر نگاهی بیاندازیم به این که این اصطلاح چگونه به وجود امد و چه افراد مهمی و چه پروژه هایی کمک کردند که از یک موضوع اجمالی به یکی از موضوعات داغ این روزها تبدیل شود.

   

۱۸۳۲:  تلگراف الکترو مغناطیسی در روسیه به وسیله ی Baron Schilling  اختراع شد.

در سال۱۸۳۳ Carl Friedrich Gauss  و  Wilhelm Weber کد های خودشان را برای ایجاد ارتباط برای فاصله بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر با گوتنگن آلمان اختراع کردند

۱۸۴۴: Samuel Morse اولین پیام تلگرافی خود را با مضمون « خداوند چی ساخته؟!» از واشنگتن به بالتیمور فرستاد.

 image2 ۱۹۲۶: Nikola Tesla در مصاحبه ای با مجله Colliers: “زمانی که فناوری بی سیم به طور کامل عملی و اجرا شود، کل زمین به یک مغز بزرگ،چیزی که در واقع هست تبدیل می شود .

“همه چیز تبدیل میشود به ذرات یک دنیای واقعی و ریتمیک، همه چیز…”

وسایل وابزاری که ما قادر خواهیم بود این کار را به وسیله آن ها انجام دهیم به طور شگفت انگیزی ساده خواهند بود که (مقایسه میشود با تلفن امروزیمان) . که حتی یک مرد نیز قادر خواهد بود که یکی از آن را در جیب جلیقه اش حمل کند.

 image3 ۱۹۵۰: Alan Turing در مقاله اش “ماشین آلات کامپیوتری و هوش” در مجله ی ذهن آکسفورد:

“…همچنین می توان اعتقاد داشت که بهترین راه این است که بهترین اندام های حسی که میتوان با پول خریداری کرد را برای ماشین فراهیم کنید، سپس به آن یاد بدهید که بفهمد و انگلیسی صحبت کند.این فرایند مانند یک فرایند معمولی آموزش کودکان است.”

  ۱۹۶۴: در کتاب “درک رسانه ها” نوشته ی McLuhan بیان شده است:

ما به وسیله ی رسانه ی الکتریکی، یک سیستم پویا راه اندازی کردیم که توسط آن تمام فناوری ها و تکنولوژی های قبلی –  شامل شهرها – به سیستم های اطلاعاتی متصل خواهند شد.

 image5 ۱۹۶۶: Karl Steinbuch دانشمند پیشتاز آلمانی در زمینه کامپیوتر: تا چند دهه ی اینده کامپیوترها تقریبا با همه ی محصولات صنعتی در هم خواهند آمیخت .

۱۹۶۹:آرپانت

۱۹۷۴:اغاز TCP/IP

۱۹۸۴: سامانه نام گذاری دامنه ها به وجود امد .

۱۹۸۹: Tim Berners-Leeطرح شبکه جهانی وب را مطرح کرد.

  ۱۹۹۰John Romkey: اولین دستگاه اینترنتی را به وجود آورد ،یک توستر که قادربود به وسیله اینترنت خاموش و روشن بشود.

در اکتبر سال  ۱۹۸۹ در کنفرانس INTEROP دبیر کنفرانس Dan Lynch به John Romkey قول داد که اگر بتواند توستر را به وسیله اینترنت روشن کند در کنفرانس floor-wide exhibitors به دستگاه  یک جایگاه ویژه داده خواهد شد.

توستر به وسیله شبکه TCP/IP به کامپیوتر متصل شد سپس از پایگاه اطلاعات (SNMP MIB) استفاده کرد تا بتواند آن را روشن کند.

  ۱۹۹۱: اولین صفحه ی وب به وسیله Tim Berners-Lee به وجود آمد .

۱۹۹۱:مقاله ی Mark Weiser’s دانشمند امریکایی درباره ی رایانش فراگیر به نام “کامپیوتر قرن ۲۱” نوشته شد.

“عمیق ترین تکنولوژی ها آن­هایی هستند که ناپدید می شوند ،آنها خودرا به تارو پود  زندگی روزمره ی ما وارد میکنند تا جایی که دیگر از آن غیر قابل تشخیص می شوند”

  ۱۹۹۳: قهوه جوش اتاق تروجان به وسیله Quentin Stafford-Fraser  و  Paul Jardetzky اختراع شد  که در اتاق تروجان در داخل ازمایشگاه کامپیوتر دانشگاه کمبریج قرار گرفته شده بود و از آن برای نظارت به سطح قهوه جوش به وسیله  عکسی که هر ۳ دقیقه یک بار آپدیت میشد و به ساختمان محل سرور ارسال میشد استفاده میشد بعد از مدتی این سیستم نظارت را به صورت آنلاین تبدیل کردند و عکس ها نیز به صورت آنلاین قابل دیدن بود

۱۹۹۴: رایانه های  پوشیدنی به وسیله ی Steve Mann به وجود آمد.

۱۹۹۵: اینترنت به وسیله سایت هایی مثل  amazon و ebay سمت و سوی تجاری نیزبه خود گرفت .

۱۹۹۷: مقاله پیش گویی کننده Paul Saffo’s با عنوان “سنسورها: موج بعدی نواوری افزاری” چاپ شد

۱۹۹۸: گوگل به ثبت رسید.

 image9 ۱۹۹۸: پروژه in Touch در دانشگاه MIT به وسیله پروفسور Hiroshi Ishi ،Scott Brave

و Andrew Dahley انجام شد.

“ما سپس پروژه in Touch را ارایه دادیم که با اعمال هماهنگ اشیا فیزیکی برای به وجود آوردن و ایجاد ارتباط لمسی با فواصل دوربود “

  ۱۹۹۸: Mark Weiser یک سال قبل از این که در مبارزه اش با سرطان شکست بخورد در ادامه داد تحقیقاتش  یک فواره آب در بیرون شرکتش ساخت که به تقلید از حجم و قیمت بازار سهام  جریان میافت و ارتفاع میگرفت.

Weiser این طور نوشت : رایانش فراگیر تقریبا در مقابل واقعیت مجازی قرار گرفته است .

” گفته شده که عملکرد رایانش فراگیر تقریباً برعکس واقعیت مجازی است. در حالی‌که واقعیت مجازی افراد را در محیط شبیه‌سازی‌شده توسط رایانه قرار می‌دهد، رایانش فراگیر سعی می‌کند تا رایانه‌ها را مجبور کند تا در محیط خارجی با مردم زندگی کنند “

  ۱۹۹۹: سالی بزرگ برای IOT[2] و MIT

اصطلاح اینترنت اشیاء به وسیله ی مدیر اجرایی مرکز Auto-ID، یعنی Kevin Ashton به وجود امد.

شاید من اشتباه کنم اما تقریبا مطمئن هستم که اصطلاح اینترنت اشیاء زندگی  اش را با سخنرانی که من درسال ۱۹۹۹ در شرکت Procter & Gamble انجام دادم شروع کرد . مرتبط ساختن ایده ی جدید استفاده از فناوریRFID در زنجیره تامین شرکت P&G و مفهوم داغ و تراز اولی چون اینترنت چیزی بیش از تلاشی برای جلب توجه در حوزه ی اجرایی شرکت بود .

درواقع آن ایده یک دیدگاه و طرز تفکر خاص ارایه کرد کرد که کماکان اشتباه فهمیده می شود.

 image12 ۱۹۹۹: Neil Gershenfeld  در کتابش ” وقتی اشیا فکر میکنند ” و زمانی که مرکز ذرات و اتم ها را درسال ۲۰۰۱ تاسیس کرد  درباره چیزهای ساده ای از آزمایشگاه رسانه MIT  صحبت کرد.

“با نگاه به گذشته اینجور به نظر می آید که رشد سریع شبکه اینترنت جهانی ممکن است فقط یک شلیک ماشه ای بود است که امروزه مسیر سریع رشد خودرا به سمت یک انفجار حقیقی و واقعه ای بزرگ تغییر داده است و این مسیر جدید شروع استفاده اشیا از شبکه است.”

   

۱۹۹۹: موسسه Auto_ID Labs که در اصل به وسیله ی Kevin Ashton و David Brock و

Sanjay Sarma برای پروژه های پژوهش محورٍ  به وجود آمد.

آنها به پیشرفت کد محصولات الکترونیکی یا EPC(یک سیستم شناسایی جهانی مبتنی بر RFID )

برای جایگزینی به جای بارکد های UPC کمک کردند.

 image14 ۱۹۹۹: Neil Gross در هفته تجارت:

در قرن بعدی سیاره زمین یک پوست الکترونیکی خواهد داشت که از اینترنت به عنوان داربستی برای حمایت و انتقال حس هایش استفاده خواهد کرد ، این پوست درحال حاضر به هم دوخته شده است که شامل میلیاردها دستگاه اندازه گیری الکترونیکی جاسازی شده است: مثل ترموستات ها ، فشار سنج ها ، الودگی سنج ها ، دوربین ها ، میکروفون ها ، دستگاه های نشان دهنده قند خون ، دستگاه های نوار قلب ، دستگاه های نوار مغزو… این دستگاه ها بر شهر ها و گونه های در حال انقراض، اتمسفر، کشتی ها ، بزرگراه ها و ناوگان کامیون ها ،گفت و گو هایمان، بدن هایمان ، و حتی رویاهایمان بررسی و نظارت خواهند داشت.

  ۲۰۰۰: شروع چیزی که امروزه تبدیل به میم های اینترنتی[۳] شده است.

ال جی اولین طرح از یخچال اینترنتی اش را آشکار کرد.

   

۲۰۰۲: گوی محیط چرخشی  که به وسیله ی David Rose و تعدادی افراد دیگردر آزمایشگاه رسانه MIT ساخته شد و در بازارنیز منتشر شد (هنوز در مغازه ها موجود است) که مجله های NY Times آنرا به عنوان یکی از ایده های سال معرفی کرد.

گوی های شرکت هایی مانند Dow Jones که بر سهام ، آب و هوا و سایر منابع اطلاعاتی  نظارت میکردند  و با توجه به پارامتر های دینامیکی و پویا تغییر رنگ میدادند.

 

  ۲۰۰۳-۲۰۰۴ : این اصطلاح(IOT) در نشریات هدایت گرجریان اصلی مثل guardian ، scientific ، america وboston glob به کار برده شد .

پروژه هایی مثل cool town.internet 0 و ابتکار کامپیوتر های ناپدید شونده جست و جو کردند تا پیاده سازی کنند بعضی از ایده هایشان را و اصطلاح اینترنت اشیاء شروع به پدیدار شدن در عناوین کتاب ها برای بار اول کرد

RFID در مقیاس زیاد به وسیله وزارت دفاع آمریکا در پروژه Savi استقرار یافت .

   

۲۰۰۵: اینترنت اشیاء زمانی که اتحادیه بین المللی تجارت اولین خبر را درباره این موضوع به چاپ رساند به سطح ومرحله ی جدیدی وارد شد .

” به جهان اطلاعات و تکنولوژی های ارتباطی  یک بعد جدید اضافه شده است .”

ICTs: وجود ارتباط  در هر زمانی و هر مکانی برای همه ی ما ،امروز ما با همه چیز در ارتباط هستیم.

این ارتباطات تکثیر خواهند شد و یک شبکه کاملا پویای جدید به نام “اینترنت اشیاء” را به وجود خواهند آورد .

 image19 ربات Nabaztag  که جلو تراز زمان خود بود (امروز بخشی از شرکت و پروژه Aldebaran Robotics) توسط کمپانی violet و Rafi Haladjian  و Olivier Mével ساخته شد.

این ربات خرگوش از طریق فناوری بی سیم و با کمی ارتباط فعال شد که قادر بود با شما در باره ی اخبار بازار سهام ، سرتیتر اخبار، هشدار ساعت، RS feed و سایر چیزهایی  که توانایی اتصال به یمدیکر را داشتند  صحبت کند.

در گزارش این گونه بیان شده بود که اگر شما به خرگوش متصل شدید میتوانید با هر چیزی ارتباط برقرار کنید.

  ۲۰۰۶-۲۰۰۸: به رسمیت شناخته شدن توسط اتحادیه اروپا و اولین کنفرانس اینترنت اشیاء اروپا برگزار شد.

۲۰۰۸:گروهی از شرکت ها برای ارتقای استفاده از پروتکل اینترنت در شبکه اشیاء هوشمند و همچنین فعال سازی اینترنت اشیاء ، اتحادیه  IPSO  را جود آوردند.

پیمان IPSO در حال حاضر بیش از ۵۰ شرکت عضو از قبیل Bosch, Cisco, Ericsson, Intel, SAP, Sun, Google and Fujitsu را در برمیگرد.

۲۰۰۸: کمیسیون ارتباطات فدرال به تصویب بازکردن استفاده از طیف فضای سفید

(‘white space’ spectrum) رای داد .

 image21 ۲۰۰۸-۲۰۰۹: اینترنت اشیاء متولد شد.

بنابر گفته گروه راه حل یاب کسب و کار اینترنتی سیسکو اینترنت اشیاء بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۰۸ به زبان ساده تر، زمانی که اشیا یا اجسام بیشتر از انسان ها به اینترنت متصل شده بودند متولد شد.

با استناد به رشد گوشی های هوشمند،تبلت ها ،کامپیوتر های شخصی و … تعداد دستگاه های متصل به اینترنت درسال ۲۰۱۰ به ۱۲٫۵ میلیارد عدد رسید .

درحالی که جمعیت جهان به ۶٫۸ میلیارد نفر افزایش پیدا کرده بود که به ازای هر نفر بیش از یک عدد دستگاه متصل وجود داشت (دقیقا هر نفر ۱٫۸۴ دستگاه) که برای اولین بار در تاریخ این اتفاق افتاده بود.

  ۲۰۰۸: شورای اطلاعات ملی ایالات متحده اینترنت اشیاء را به عنوان یکی از شش فناوری تحول افرین مدنی با اثار احتمالی بر منافع آمریکا بعد از سال ۲۰۲۵ عنوان کرد.

از ##۱۹ تا به امروز:

طیف وسیعی از سیستم عامل های اینترنت اشیاء (Pachube، Thingspeakو …) الگوها (۶LoWPAN, Dash7 و….) سخت افزار ها و نرم افزار ها (Contiki, TinyOS و…) توسعه یافتند اما بیان جزییات زمانی هرکدام خارج از دامنه این مقاله است.

. ۲۰۱۰: وزیر کشورچین Wen Jiabao اینترنت اشیاء را به عنوان کلید صنعت برای چین معرفی کرد و سرمایه گذاری عمده ای در این زمینه انجام داد .

  : پروتکل اینترنتی نسخه ۶ (IPV6) به صورت عمومی راه اندازی شد ، این پروتکل جدید به ۲۱۲۸ شی اجازه ی آدرس دهی میداد (تقریبا ۳۴۰ آندسیلیون یا ۳۴۰,۲۸۲,۳۶۶,۹۲۰,۹۳۸,۴۶۳,۴۶۳,۳۷۴,۶۰۷,۴۳۱,۷۶۸,۲۱۱,۴۵۶)

یا همان طور که Steven Leibson گفت: “ما میتوانیم به تمام اتم های روی زمین به وسیله ی پروتکل نسخه ۶ یک آدرس بدهیم و بازهم آدرس های کافی داشته باشیم تا برای صد سیاره دیگر مثل زمین این کار را انجام دهیم”

شرکت های  Cisco, IBM, Ericsson موارد آموزشی زیادی و طرح های بازاریابی در این زمینه تولید کردند.

آردوینو و سایر سیستم عامل های سخت افزاری اینترنت اشیاء را تکمیل و برای افراد خود اموز در دسترس قرار دادند که باعث ایجاد علاقه در این زمینه شد.

 

 

سرمایه گذاری هایی در زمینه ی سیستم عامل های اینترنت اشیاء شرکت Pachube انجام شد.

شرکت امنیتی اینترنت اشیای Mocano اباعث فزایش بودجه و سرمایه   و ایجاد علاقه برای سرمایه گذاری های ریسک پذیر در این صنعت شد.

این اصطلاح درسال ۲۰۱۱ به چرخه ی سالانه گارتنرکه چرخه ی فناوری در زندگی را از مرحله ی محرک فناوری تا مرحله ی فلات بهره وری را نشان میدهداضافه شد که این فناوری در سال ۲۰۱۴ به مرحله ی اوج حباب انتظارات رسید.

image24

  اینترنت اشیاء بر مبنای شبکه های اجتماعی کامل شده و بلوغ یافته مثل Linkedin و انجمن استراتژیک فناوری بریتانیا به پلتفرم های شبکه متصل شد.

اروپا علاقه ی خودش را به این موضوع با حمایت از برنامه ها و طرح های ۷ICT_FP

و IoT-A و digital future نشان داد و دولت بریتانیا نیز ۵میلیون پوند در زمینه ی اینترنت اشیاء در بریتانیا سرمایه گذاری کرد.

 image27 چین به سرمایه گذاری و پشتیبانی از تحقیقات توسعه ای در زمینه اینترنت اشیاء در موسساتی مثل موسسه شانگهای و آکادمی علوم چین ادامه داد.

به وجود امدن طرح استاندارد جهانی اینترنت اشیاء که باعث ارتقا و رویکرد یک پارچه برای توسعه فنی استاندارد ها شد .

که باعث فعال شدن و راه اندازی اینترنت اشیاء در سطح جهانی نیز گردید .

و در اخر هم پروژه های جدید، پست های توییتر، مصاحبه ها ، اتفاقات ، سخنرانی ها ، فیلم ها و اخبار اینترنت اشیاء که هر روزه دراین رابطه اتفاق می افتند.

آینده؟

وقتی ما به مراحل آتی و بعدی  این اصطلاح و تکنولوژی نگاه میکنیم میبینیم که فرصت ها و چالش های بسیاری برای حل کردن وجود خواهد داشت مثل نگرانی ها درمورد حریم خصوصی،امنیت،هزینه،استاندارد ها، مقررات و مواردی که ادامه خواهند داشت

شما فکر میکنید مسیر بعدی اینترنت اشیاء به چه سمت و سویی خواهد بود؟

 

[۱] Internet of things

[۲] Internet of things

[۳] Internet memes

 

منبع:

http://www.postscapes.com/internet-of-things-history/

 

3 دیدگاه ها

 1. اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند

  آگوست 4, 2018 در 5:00 ق.ظ

  ممنون مطلب خیلی خوب و کاملی بود

  پاسخ دادن

 2. کوتن

  نوامبر 15, 2019 در 7:49 ق.ظ

  تو این زمینه بهترین هستین
  لذت بردم
  سایتتون هم خیلی زیباست

  پاسخ دادن

 3. علیپور

  دسامبر 23, 2019 در 10:18 ق.ظ

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

کنترل کننده‌های نوزاد

در ماه‌های آغازین تولد هر نوزاد، نوزاد به مراقبت‌های ۲۴ ساعته نیاز دارد و پدر و مادر باید …