اینترنت اشیاء چیست؟

1,328

اینترنت اشیاء جهان متصل

اینترنت اشیاء[۱] چیست؟

جستجوگرهای گوگل با سوالاتی در مورد اینترنت اشیاء پر شده است.

اینترنت اشیاء چیست و چرا اهمیت دارد؟ آیا واقعا امنیت دارد؟ در اینجا به برخی سوالات پاسخ داده شده است.

در میان بسیاری از دارایی­های اقتصادی و فرهنگی، گوگل بایگانی نسبتا جامع و وسیعی را درباره اینکه چه چیزهایی باعث نگرانی ما شده و اینکه برای ما سخت هستند، از طریق پرسیدن سوال از موتورهای جستجو جمع­آوری می­کند.  از تشخیص علائم بیماری­ها گرفته و تا اینکه آیا ما در نهایت عشق واقعی را پیدا خواهیم کرد یا خیر؟ سپس ما گوگل را برای رمزگشایی آخرین قطعات اطلاعات فنی به کار انداختیم ، همان “اینترنت اشیاء.” که این امر به نظر طبیعی می­رسد.

این اصطلاحی است که کاربران اینترنت، موتورهای جستجو را با سوالاتی درباره آن پر کرده­اند. اما آن در زندگی واقعی چه معنایی دارد؟ ما بیشتر سوالات معمول پرسش شده درباره اینترنت اشیاء را دریافت کرده­ایم و به آنها با استفاده از موجودیت انسان واقعی جواب داده­ایم.

اینترنت اشیاء چیست (و چرا اهمیت دارد) ؟

اینترنت اشیاء (یا همانطور که در میان عموم شناخته شده [۲]IOT) چیز جدیدی نیست. شرکت­های فناوری و کارشناسان در مورد این ایده برای د­ه ها سال است که بحث می­کنند. و اولین دستگاه توستر متصل به اینترنت در یک کنفرانس در سال ۱۹۸۹ رونمایی شد.

در درون، اینترنت اشیاء ساده است. آن موضوعی است درباره وصل کردن دستگاه­ها به اینترنت است، و اینکه به آنها اجازه دهیم تا با ما ، برنامه­های کاربردی و با همدیگر صحبت کنند. برای مثال یخچال هوشمند که محبوب و کمی دور از ذهن است، چه میشد اگر یخچالتان می­توانست به شما بگوید که شیر تمام شده است ، یا وقتی دوریبن­های داخلی یخچال میدیدند که چیزی باقی نمانده است میتوانست به شما پیام دهد. یا اینکه از روی کارتن مواد غذایی پی میبرد که تاریخ مصرفشان گذشته است.

این تکنولوژی در بریتانیا از همه جا رایج ­تر است زیرا در بریتانیا حداقل در گرمایش منازل و تا اندازه­ای در مصرف انرژی رایج است. چون که دولت شرکت­های مرتبط با انرژی را به سمت گسترش کنتورهای هوشمند[۳] سوق داده است. (با وجود اینکه این پرسش مطرح است که آیا میتوان آنها را در برنامه اجرا کرد یا خیر). آنها عملکردهای هوشمندانه­ای دارند که به شما اجازه می­دهد که بتوانید سیستم گرمایشی را از راه دور روشن کنید، یا اگر روزی هوا آفتابی باشد آن را تنظیم کنید که میزان دما را پایین بیاورد یا حتی اگر کسی در خانه نبود آن را خاموش کنید. بعضی هم می­توانند این موضوع را با دوربین تشخیص حرکت[۴] اعلام کنند. و یا این که به راحتی براساس مشاهده مکان گوشی شما (و بنابراین خود شما) وقتی محل را ترک می­کنید.

اینترنت اشیاء چیزی فراتر از خانه­های هوشمند  و لوازم مرتبط است. اما مقیاسش تا اندازه شهرهای هوشمند[۵] دارد افزایش پیدا می­کند. فکر کنید به چراغ­های راهنمایی متصل[۶] که بر میزان مطلوبیت استفاده نظارت میکنند. یا ظروف جمع­آوری زباله ، زمانی که نیاز به خالی شدن دارند سیگنالی ارسال می­کنند. و در صنایع، حسگرهای متصل برای هرچیزی، از ردیابی قطعات گرفته تا نظارت و دیده­بانی کردن محصولات.

چرا اهمیت دارد؟ دلیلی وجود دارد که دولت، شرکت­های مرتبط با انرژی را تشویق می­کند به اینکه به شما کنتورهای هوشمند بدهند. زیرا تمامی آن اطلاعات و نحوه استفاده اتوماتیک کارآمدتر هستند، به این معنی که ما انرژی کمتری مصرف می­کنیم. در بیشتر حوزه­های اینترنت اشیاء چنین مزایایی مشاهده می­شود، گرچه در برخی ابزارها عملکرد جالبشان نسبت به کاراییشان اهمیت بیشتری دارد که شاید به همین دلیل باشد که در بریتانیا سیستم­های تهویه هوشمند بیشتری نسبت به یخچال­های هوشمند می­بینیم.

آیا اینترنت اشیاء بی­خطر است؟ آیا می­تواند امن باشد؟

هرچیز جدید و جالبی جوانب منفی نیز دارد و امنیت و حریم خصوصی از بزرگترین چالش­ها برای اینترنت اشیاء هستند. تمامی این ابزارها وسیستم­ها ، اطلاعات شخصی خیلی زیادی را در مورد مردم جمع­آوری می­کنند (اینکه وسایل و ابزارهای اندازه گیری هوشمند می­دانند که شما الان در خانه هستید و از چه ابزارهای الکترونیکی در هنگام حضورتان دارید استفاده می­کنید) و این اطلاعات با سایر دستگاه­ها اشتراک گذاری می­شود و در پایگاه­های ذخیره داده[۷] نگهداری می­شود.

استدلال کارشناسان امنیتی این است که در مراحل اولیه به اندازه کافی برای ایجاد امنیت و حریم خصوصی در اینترنت اشیاء کار انجام نشده است. و دلیل اثبات نظرشان هم قابلیت هک شدن سرور دستگاه­ها است. از مانیتورهای متصل به شبکه نوزادان گرفته تا سیستم­های روشنایی خودکار و یخچال­های هوشمند، همچنین سیستم­های وسیع شهری مثل چراغ­های راهنمایی و رانندگی. البته هکرها در بیشتر قسمت­ها توجه زیادی به اینترنت اشیاء نشان نداده­اند. احتمالا به این دلیل است که افراد کافی که از لوازم متصل استفاده می­کنند وجود ندارند که ارزش تلاش را برای حمله به آنان را داشته باشد. اما مثل همیشه به زودی منافع اقتصادی برای هک کردن خانه­های هوشمند وجود خواهد داشت و جرایم سایبری در این حوزه به وجود خواهند آمد.

پس جواب کوتاه به این سوال بله می­باشد. اینترنت اشیاء به طور نسبی امن است. حداقل بیش تر از رایانه شخصیتان امن است. شما احتمالا به خاطر کنتورهای هوشمند متوجه خسارت و زیانی نمی­شوید. اما ضمانتی هم وجود ندارد. ولی با این وجود تا کنون به اندازه کافی کار بر روی آن انجام نشده است که مطمئن شویم که اینترنت اشیاء در آینده هدفی بزرگ برای هکرها برای هک کردن نخواهد بود.

اینترنت اشیاء چگونه بر کسب و کار ما اثر خواهد گذاشت؟

این موضوع تماما به صنعت شما بستگی دارد. صنعت تولید احتمالا پیشتاز استفاده از اینترنت اشیاء خواهد بود. و اینترنت اشیاء برای سازماندهی ابزارها، ماشین­آلات و افراد و ردیابی کردن اینکه کجا هستند کاربردی خواهد بود. همچنین کشاورزان از سنسورهای هوشمند برای نظارت کردن و مشاهده کردن محصولات و دام و احشام خود به امید افزایش تولید، کیفیت و پیگیری سلامت گله شان استفاده خواهند کرد.

مثال­های بی­پایانی وجود دارند و ما همگی پیش­بینی می­کنیم که احتمالا این لوازم متصل، به شکلی آهسته وارد اکثر کسب و کارها خواهند شد، به همان شکلی که رایانه­ها و وب این مسیر را طی کردند.

زمانی که صحبت از بهره­وری است، مزیت بالقوه دستگاه­ها و ابزارها به راحتی برای ما نمایان است. اما مادامی که برای بهره وری بیشتر، به کارمندان دفتری فشار می­آوریم می­تواند کمی هولناک باشد. تصور کنید که کارت امنیتی شما می­تواند برای ردیابی اینکه شما کجای ساختمان هستید مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین رئیس شما می­تواند حساب کند که شما برای درست کردن چای در آشپزخانه چقدر زمان صرف کردید. در آن روی سکه یک چای ساز هوشمند که می­داند شما چه وقت به یک لیوان چای نیاز دارید خیلی می­تواند مفید واقع شود.

اینترنت اشیاء چه مفهومی در بحث بهداشت و درمان دارد؟

قرص­های هوشمند و ابزارهای نظارتی متصل برای نشان دادن این که اینترنت اشیاء چقدر قابلیت برای نجات زندگی افراد دارد پیش از این هم در دسترس بودند و تعداد زیادی از مردم پیش از این از ساعت­های هوشمند یا دست­بندهای مچی ورزشی برای ردیابی گام­هایشان یا ضربان قلبشان در که هنگان دویدن به دست می­بستند استفاده میکردند.

گروهی از ایده­های هوشمندانه متصل مربوط به حوزه سلامت وجود دارند: دستبندهای هوشمند دارای ریز پردازنده داخلی[۸] که می­تواند ردیابی کند ،چه تعدادی از بیماران دچار بیماری پارکینسون دچار لرزش شده­اند، که در واقع اطلاعات دقیق­تری را نسبت به کاغذ و قلم جمع­آوری می­کند.Sonamba  بر فعالیت­های روزانه افراد مسن و بیمار برای مشاهده خطرات ناهنجاری­ها و اختلالات نظارت می­کند و افراد دارای بیماری­های قلبی می­توانند از alivecore برای تشخیص ریتم غیرطبیعی قلب استفاده کنند.

بهداشت و درمان یکی از حوزه­هایی است که هرچه اطلاعات بیشتر باشد قابلیت نجات زندگی افراد توسط پیشگیری کردن هم بالا می­رود ، مشاهده بیماری همراه با تجزیه و تحلیل برای ایجاد درمان­های جدید. اما همچنین سلامت ما یکی از حساس­ترین حوزه­های زندگیمان است، بنابراین حریم خصوصی و امنیت کمی بیشتر در این حوزه نیاز خواهد شد و اول از همه هم در بحث پیشگیری.

ایا اینترنت اشیاء واقعی است؟

این شاید بهترین پرسشی است که در گوگل درباره اینترنت اشیاء پرسیده می­شود. آیا آن واقعی است؟

در کمال تعجب پاسخ به این سوال سخت است. فناوری پر از بازاریابی و تبلیغات است. اغلب مشکل است که زود تصمیم بگیریم که آیا یک نوآوری به راستی پیشگامانه است یا خیر. از آن گذشته تعداد زیادی از کارشناسان هم اولین iPhone   را مورد تمسخر قرار دادند.

اما اینترنت اشیاء یکی از ایده­های وسیعی است که وابسته به پروژه­ها و تولیدات خاصی نیست. یخچال­ها هوشمند یا می­توانند که یکی از محصولات آینده باشند یا اینکه مانند تعداد زیادی از تکنولوژی­ها به حاشیه بروند. اما ایده سنسورهای متصل و وسایل هوشمند که بدون ورودی­هایی از طرف ما تصمیم میگیرند ادامه خواهند یافت.

یک دهه بعد همه چیز می­تواند متصل باشد یا اینکه شاید برخی قطعات با مزایای ویژه­ای متصل باشند. مانند کنتورهای هوشمند و شاید ما به کنتورهای هوشمند اینترنت اشیاء یا ابزار هوشمند بگوییم. یا اینکه نامی روی آنها نگذاریم. به همان صورتی که تلفن­های همراه هوشمند، (تلفن ­های همراه) نامیده شدند.

اهمیتی ندارد که آن کجاست و یا اینکه چه نامی روی آن می­گذاریم. اینترنت اشیاء واقعی است. اما اینکه در آینده چه شکلی خواهد داشت سوالی است که حتی گوگل هم نمی­تواند به آن پاسخ دهد.

 

[۱] Internet of things

[۲]  مخفف کلمه اینترنت اشیاء

[۳] Smart meters

[۴] motion-sensing cameras

[۵] Smart citied

[۶] Connetcted traffic signal

[۷] databases

[۸] Intel made a smart band

 

منبع:

https://www.theguardian.com/technology/2015/may/06/what-is-the-internet-of-things-google

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

کنترل کننده‌های نوزاد

در ماه‌های آغازین تولد هر نوزاد، نوزاد به مراقبت‌های ۲۴ ساعته نیاز دارد و پدر و مادر باید …