چالش‌های پیش روی ابزار پزشکی امروزین در آ‌ی‌اوتی

864

چالش‌های پیش روی ابزار پزشکی امروزین در آ‌ی‌اوتی

اینترنت اشیا به ما کمک می‌کند تا یادمان باشد چراغ‌ها را روشن کنیم، درها را ببندیم، یا دستگاه تهویه هوا را روشن نماییم. اما به راستی آنچه در خصوص اینترنت اشیا جالب می‌نماید قابلیت آن است در کمک به حفظ سلامت افراد و حتی نجات زندگی‌‌شان.

همگام با ظهور ابزار پزشکی به هم پیوسته که مراقبت بهداشتی را آسان و قابل اعتماد می‌سازند، این حوزه هنوز بسیار جای کار دارد و ما تنها شاهد برخی از نتایج ممکن هستیم.

یکی از حوزه‌های پیشاپیش پرسودْ مراقبت دارویی درخانه است. مصرف خودسرانه‌ی دارو معضلی است بزرگ در ایالات متحده که سالیانه میلیون‌ها دلار برای سیستم سلامت آمریکا هزینه می‌تراشد و اغلب برای بیمارانی که دستورات پزشک خود را دنبال نمی‌کنند مشکلاتی را به همراه دارد. استارتاپ ادهیرتک[۱] با ایده‌ی حل این معضل آغاز به کار کرد: یک بطری قرص بی‌سیم که به بیماران در زمان مصرف دارو هشدار می‌دهد و طریقه‌ و میزان مصرف داروها را حفظ می‌کند.

 

شرکت طراحی کالای ما، آی‌پی‌اس[۲]، برای کمک در طراحی و توسعه‌ی نسل دومی از بطری قرص هوشمند به  ادهیرتک پیشنهاد همکاری داد. این نسل جدید برنامه‌های دارویی بیماران را یادآوری می‌کند. امروزه هزاران نفر بطری قرص ادهیرتک را مصرف می‌کنند و چالش‌های بسیاری را در طراحی عرضه کرد.

ما این قرارداد را بستیم تا در خلال تولید گستره‌ای وسیع از خدمات طراحی، از جمله طراحی مکانیکی، الکتریکی و صنعتی را برای محصول جدید به دست دهیم. این شرکت در نظر دارد گامی بزرگ را از بطری قرص نسل اول به نسل دوم بردارد. گویا این بطری قرص نیاز به برخی تغییرات عمده دارد- تا پیش از همه جذاب، مشتری‌پسند و قابل تولید باشد.

 

چشم‌انداز راهبردی شرکت برای بطری قرص جدید، افزایش علاقه به دارو و کاهش هزینه‌های ناشی از فراموشی مصرف یا میزان مصرف تصادفی بود. در ابتدا ما محصول را برای همبستن بی‌سیم به سیستمی ابری طراحی کردیم. این سیستم میزان مصرف عادی را شامل می‌شود و اطمینان می‌دهد که بیماران در زمان مقرر قرص‌های خود را مصرف خواهند کرد. بطری قرص هوشمندی که به تازگی ادهیرتک طراحی نموده هم‌اکنون متصل به اینترنت بوده و می‌تواند بیمار را از زمان مصرف دارویش آگاه سازد. این کار  از طریق تماس تلفنی، پیامک و یا چراغ چشمک‌زن زیر بطری انجام می‌گیرد. به علاوه، این بطری یک تراشه‌ی بی‌سیم سی‌دی‌ام‌ای دارد که حجم اندکی داده را انتقال می‌دهد، و  بازبودن در بطری و تعداد قرص‌های مصرف‌شده را اندازه‌گیری می‌کند.

کاردانی ما در طراحی دارو- به ویژه، اندوخته و تجربه‌ی ما در طراحی محصولات بی‌سیم- به ما در ایجاد رویکرد و تعادل مناسب یاری رساند. در اصل، ما این پروژه را بطری قرصی می‌نگریستیم با محتویات تلفنی سلولی. ما از پس اهداف بنیادی طراحی برآمدیم- تا محصولی را بسازیم که همه‌جا اثرگذار باشد و در ابعاد مختلف قابل تولید- حال آن‌که همچنین درپی ارتقای نمای ظاهری و استفاده‌پذیری این وسیله هستیم، بر این بیفزایید افزایش طول عمر باتری و تضمین ماندگاری روزانه‌اش را.   ۵۵۸۵۲۶۸۰۰۹

چالش‌های کلیدی در طراحی بطری قرص ادهیرتک شامل موارد زیر می‌شود:

طول عمر باتری: ما به عنوان بخشی از فرآیند طراحی، تلاش کردیم الگویی با مصرف بهینه‌ی نیرو را ارائه دهیم که در آن طول عمر باتری بیش از ۶ ماه باشد. این مسئله چالشی اساسی بود و ما می‌بایست مطمئن می‌شدیم که این محصول در طول دوره‌ دارویی بیمار نیاز به شارژ مجدد نخواهد داشت. نخستین نسل از این بطری‌ها تنها در حدود ۴۵ روز شارژ را نگاه می‌داشت بنابراین داروسازها می‌بایست هر ماهه  باقیمانده‌ی شارژ را به کامپیوتر منتقل کنند تا با تجدید نسخه‌ی بیمار شارژ مجدد باتری فراهم شود.

 

سهولت استفاده: از آن‌جا که می‌دانیم چه بسا بسیاری از سالخوردگان از بطری قرصی جدید استفاده می‌کنند، یکی اهداف کلیدی ما در طراحی سهولت استفاده بود. چالش پیش رو طراحی بطری‌ای مشتری‌پسند بود که در اصل با الکترونیک چگال اندود شده باشد. برای اطمینان از آسانی استفاده، ما به گونه‌ای طراحی‌اش کردیم که نیاز نباشد بیمار آن را به اینترنت متصل کند، برای شارژ به پریز برق بزند، یا نرم‌افزاری را دانلود کند- همه‌ی این‌ها به طور خودکار انجام می‌شود.

آزمون نظارتی و مقتضیات: علاوه بر طراحی بطری قرص، لازم بود بازبینی‌های نظارتی اولیه را تسریع بخشیم و طراحی به کمک آزمون نظارتی اف‌سی‌سی را هدایت کنیم. این گام بخش مهم دیگری در طراحی هر نوع محصول آی‌اوتی است. مقتضیات طراحی و گواهی‌نامه‌های مورد نیاز می‌بایست در طراحی لحاظ شوند. چرا که اینان به هم بسته‌اند و محصولات آی‌اوتی بایستی مورد آزمون‌های مغناطیسی و گسیل پرتو قرار گیرند. افزون بر این، آزمون رسانگر سلولی الزامی است.

در پایان، کاربست اصول طرحی آی‌اوتی به تولید بطری قرص ادهیرتک و موفقیت بزرگ آن کمک کرد. ثابت شده است که  این بطری‌های هوشمند نوآورانه، که معمولا از سوی بسیاری از بیمارستان‌ها و شرکت‌های داروسازی بزرگ مورد استفاده قرار می‎‌گیرد، مراقبت دارویی را تا حدود ۲۰% افزایش می‌دهد.

مرجع : http://www.iotworldnews.com/author.asp?section_id=508&doc_id=731940&

[۱]. AdhereTech

[۲]. IPS

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

کنترل کننده‌های نوزاد

در ماه‌های آغازین تولد هر نوزاد، نوزاد به مراقبت‌های ۲۴ ساعته نیاز دارد و پدر و مادر باید …