چگونه آی‌او‌تی در آموزش نحوه‌ی یادگیری ما را تغییر می‌دهد

1,061

 

چگونه آی‌او‌تی در آموزش نحوه‌ی یادگیری ما را تغییر می‌دهد

 

اینترنت اشیا، همبست دستگاه‌ها (به غیر از محصولاتی متعارف از جمله کامپیوترها و تلفن‌های هوشمند) به اینترنت، در چارچوب همان فرآیندی جای می‌گیرد که حوزه‌هایی گوناگون از زندگی روزمره‌مان را دگرگون می‌سازد. و هر چند شاید عجیب بنماید، با این وجود آموزشْ کاربستی است بدیهی از اینترنت اشیا.

اینترنت به شکلی گسترده در مدارس آمریکا ریشه دوانیده، و یادگیری الکترونیک تبدیل به عملی رایج در نظام آموزش آمریکا شده است. با این وجود، کاربردهای آی‌اوتی در آموزش بسیار است و تلویحات چنین شکافی بی‌شمار.

گسترش تکنولوژی موبایل و  آی‌اوتی به مدارس این امکان را می‌دهد تا امنیت محیط آموزشی را افزایش، ردپای منابع کلیدی را نگاه، و سهولت دسترسی به اطلاعات را ارتقا دهند. چنان‌که حتی آموزگارها می‌توانند به جای روی آوردن به برنامه‌های علی‌السویه و سنتی  از این تکنولوژی برای تولید «برنامه‌های درسی هوشمندانه» بهره جویند.

در ادامه ما فهرستی از نمونه‌های آموزش آی‌اوتی محور را آورده‌ایم، و نیز چند نمونه از شرکت‌هایی که برای ورود به فضای آموزشی از آی‌اوتی بهره می‌برند.

 

آی‌اوتی در آموزش عالی

آی‌اوتی توان ایجاد شکاف در آموزش اولیه (مهدهای کودک) تا مقاطع متوسطه را دارد، اما چه بسا عمیق‌ترین تاثیرات در آموزش عالی رخ دهد.

دانش‌آموزان، بخصوص کالجی‌ها، هر چه بیش‌تر از کتاب‌های کاغذی روی گردانیده و به تبلت‌ و لپ‌تاپ روی می‌آورند. امروزه دانش‌آموزان می‌توانند به کمک تمام اطلاعاتی که در چنته دارند، با فراغ بال بیاموزند و کمابیش تجربه‌‌ی آموزشی یکسانی را در خانه یا در کلاس درس از سرگذرانند.

 

گو اینکه  این رویهْ  فراغ خاطری اضافی را برای دانش‌آموزان در پی آفریند، فرآیند تدریس را برای استاد هر چه آسان‌‎تر می‌نماید. موج بزرگ در تکنولوژی همبسته بدین معنا است که لازم نیست آموزگار آزمون‌ها را روی کاغذ نمره‌دهی کند یا وظایف معمول دیگری را انجام دهد.

به جای آن، استاد می‌تواند به قسمی آموزش فردی، و واقعی متمرکز شود که بیش‌ترین ارزش را برای دانش‌آموزانش در پی داشته باشد. ابزار همبسته به این ابر این امکان را به استاد می‌دهد که اطلاعات را بر اساس دانش‌آموزانش جمع‌آوری و سپس دانش‌آموزهایی که نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند تعیین کند.  افزون بر این، معلم‌ها به کمک این آمار می‌توانند برنامه‌های درسی خویش را برای کلاس‌های آتی تنظیم نمایند.

به غیر از کلاس‌های درس، دانشگاه‌ها می‌توانند از این ابزار همبسته بهره جویند تا  دانشجوها، کارکنان،  منابع و تجیزات خود را  با هزینه‌ی عملیاتی کم‌تری منترل نمایند. من باب  نمونه، دانش‌آموزان قادر خواهند بود ردپای اتوبوس‌های همبسته را حفظ و از آن‌جا برنامه‌ی خود را تنظیم کنند، تا از گذران ناضروری زمان در نواحی بالقوه خطرناک اجتناب کنند.

آینده‌ی اینترنت در آموزش

بنا بر گزارش کاپ‌ترا[۱] از سال ۲۰۱۵، ۷۳% از نوجوانان آمریکایی به تلفن هوشمند دسترسی داشتند. تقریباً ۱۰۰% مدارس دولتی آمریکا به اینترنت دسترسی دارند. و ۷۰% از دانش‌آموزان مدارس متوسطه[۲] و ۷۵% از دانش‌آموزان مدارس عالی[۳]  برای مقاصد آموزشی از لپ‌تاپ بهره می‌برند.

با یک چنین بنیانی، به آسانی می‌توان دید که چگونه اینترنت اشیا مستعد همان تغییر بنیادینی است که می‌شناسیم‌اش. کاپ‌ترا خاطر نشان می‌کند که ۶۵% دانش‌آموزان تمایل دارند در کلاس‌ درس بیش از حد معمول از گوشی‌های خود استفاده کنند، و اغلب آنان مایلند این گوشی‌های موبایل را برای ماشینی کردن وظایفی به کار برند که در حال حاضر خودشان انجام می‌دهند، از جمله یاداشت برداری، بررسی برنامه‌‌ی زمان‌بندی شده، و تحقیق.

برای مدارس، چه بسا بزرگترین سودها بازدهی بالای انرژی و هزینه‌های عملیاتی پایین باشد. مدارس تازه‌ تاسیس ریچموند در تیپ سیتی[۴] و اوهایو با بهره‌گیری از مدلی شبکه‌محور که تمامی تجیزات مکانیکی داخل ساختمان‌ها را کنترل می‌کند سالیانه حدود ۱۲۸۰۰۰ دلار ذخیره می‌کنند.

افزون بر این، رسانه‌ی گرین‌تک به این نکته اشاره می‌کند که سرمایه‌گذاری در این «مدارس هوشمند» معمولاً ظرف دو سال به طور کامل بازمی‌گردد. و حتی می‌توان با الصاق حسگرهای هوشمند و دیگر تجهیزات به پنل‌های کنترلی موجود این تکنولوژی را در ساختمان‌های قدیمی‌تر کار گذاشت.

هر چه مدارس بیش‌تر در منابع بازگشت‌پذیر سرمایه‌گذاری کنند این پس‌اندازها ادامه می‌یابند، از  جمله‌ی این منابع کامپیوترها، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند هستند. کاپ‌ترا یادآور می‌شود که یک مدرسه‌ی معمولی سالیانه بین ۳۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار صرف هزینه‌ی کاغذ می‌کند، اما تکنولوژی بازگشت‌پذیر به طور کامل این گونه‌ها هزینه‌ها را پایان می‌دهد.

انتظار می‌رود با سازگاری بیش‌تر مدارس با این تکنولوژی، سروکله‌ی «مدارس هوشمند» در سراسر آمریکا پیدا شود، البته تا زمانی که اینان استانداردی برای آموزش آمریکا محسوب می‌شوند.

 

نمونه‌هایی از شرکت‌های درون آی‌اوتی برای فضای آموزشی

اسمارت[۵] مثال شاخص شرکتی است که وارد حوزه‌ی مدارس شده است. این شرکت در ۱۹۹۱ نخستین تخته‌سفید برهم‌کنشی[۶]  را تولید کرد. تخته‌های اسمارت موجب شد تخته‌های گچی پرگردوغبار که برای دهه‌ها بر آموزش سایه انداخته بود کنار بروند.

با انی وجود، اسمارت تنها شرکتی نیست که جاپایش را در سیستم مدارس آمریکا محکم می‌کند. هافینگتون پست گزارش داد شرکت آی‌پی‌ای‌وی‌یو[۷] تخته‌سفید برهم‌کنشی بی‌سیمی تولید کرده که جایگزینی است برای تخته‌ی اسمارت.

آیدیاپینت[۸]، که رنگ تخته‌سفید تولید می‌کند، به منظور آنلاین‌ ساختن هر چه بیش‌تر تجربه‌ی آموزشی  با توسعه‌ی نرم‌افزاری به نام باونس[۹]  وارد جرگه‌ی آی‌اوتی شد.

علاوه بر این، آی‌بی‌ام[۱۰] برای سرمایه‌گذاری‌ای ۳ بیلیون دلاری در آی‌اوتی طی جند سال آینده اعلام آمادگی کرده، به طوری که بخش مهمی از این پول در زمینه‌ی آموزش هزینه خواهد شد.

 

منبع: http://www.businessinsider.com/internet-of-things-education-2016-9

[۱]. Capterra: کاپ‌ترا سرویسی است رایگان برای مشاوره‌ی اقتصادی.

[۲] . middle school: مدارسی که دانش‌آموزان دوره‌ی هفتم و هشتم را دربرمی‌گیرند.

[۳] . high school: دوره‌ی بعد از متوسط.

  Tipp city.[4]

[۵] . SMART

[۶] . interactive whiteboard

[۷] . IPEVO

[۸] . Ideapaint

[۹] . Bounce

[۱۰] . IBM

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

کنترل کننده‌های نوزاد

در ماه‌های آغازین تولد هر نوزاد، نوزاد به مراقبت‌های ۲۴ ساعته نیاز دارد و پدر و مادر باید …