معرفی محصولات ارائه شده در IoTex2018

2,408

در ادامه‌ی گزارش سومین کنفرانس و نمایشگاه اینترنت اشیا در ایران (IoTex2018) به بررسی شرکت‌ها و گروه‌هایی می‌پردازیم که در این نمایشگاه به معرفی محصولات خود پرداختند. در هر گزارش سعی شده تا فعالیت‌های گروه‌ها و ویژگی‌های اصلی محصولات ارائه شده بیان شوند. برای دسترسی به جزئیات محصولات نیز لینک سایت‌ها نیز قرار گرفته تا بتوانید مستقیم با گروه‌ها ارتباط برقرار کنید.

شرکت دی ارتباط شبکه ایرانیان، راهکارهای حوزه RFID

فناوری RFID که به تازگی با اقبال گسترده‌ای در بخش‌های مختلف رو به رو شده است به سرعت در حال شناخته شدن و پیدا کردن جایگاه خود در زندگی ما است. شرکت دی ارتباط واردکننده‌ی تجهیزات مرتبط با RFID، از جمله تگ‌ها و تگ‌خوان‌ها است و از طرفی طراح راهکار و نرم افزارهایی است که با استفاده از RFID به هوشمندتر شدن ابزارها کمک می‌کنند.

این شرکت تا کنون راهکارهای متعددی از جمله بیمارستان هوشمند، مدیریت اموال هوشمند، انبار هوشمند، پارکینگ هوشمند، کتابخانه هوشمند و باشگاه ورزشی هوشمند را ارائه کرده است.

به طور مثال در راهکار پارکینگ هوشمند این شرکت، به هر ماشین یک تگ RFID داده می‌شود که اطلاعات مربوط به محل پارک، اعتبار و مشخصات فرد را در خود نگه می‌دارد. با توجه به این اطلاعات دروازه ورودی بدون نیاز به حضور نیروی انسانی، فرد را شناسایی کرده و با توجه به اعتبار وی، تصمیم می‌گیرد در را باز نماید. این راهکار در حال حاضر در مجتمع‌های مسکونی متعددی در حال استفاده است.

از جمله مشتریان کنونی این شرکت می‌توان به شرکت نفت و شرکت کروز اشاره کرد.

سایت شرکت:

http://daytni.ir­­­

شرکت آریا همراه سامانه، خدمات مراکز داده

بعد از گسترش شبکه اینترنت و بالا رفتن حجم اطلاعات شبکه، مراکز جمع آوری، نگه داشت و مدیریت داده نقش مهمی پیدا کردند. یکی از شرکت‌های بزرگی که در ایران به ارائه انواع خدمات مراکز داده پرداخته است، شرکت آریا همراه است. این شرکت که از بزرگترین پروژه‌های آن می‌توان به ساخت پشتیبانی و توسعه‌ی مراکز داده‌ی شرکت MTN Irancell اشاره کرد، در حوزه‌های مختلفی همچون آموزش، مهندسی و امنیت شبکه، خدمات رایانش ابری و اینترنت اشیا فعالیت داشته است.

آریا همراه با معرفی راهکارهای خود در حوزه‌ی اینترنت اشیا پا به این نمایشگاه گذاشته بود که از جمله می‌توان به حمل و نقل هوشمند، صنایع هوشمند، آب و انرژی هوشمند، کشاورزی هوشمند و دامپروری هوشمند اشاره کرد.

یکی از راهکارهایی که در حوزه‌ی حمل و نقل ارائه شده بود، بحث مدیریت ناوگانی بود که درآن با استفاده از GPS، خودروهای یک ناوگان حمل و نقل، در بستر یک سامانه مدیریتی کنترل می‌شوند. در این سامانه که بیشتر برای شرکت‌های پخش، کترینگ و هواپیمایی‌ها کاربرد دارد، رفتار رانندگی فرد و موقعیت آن در هر لحظه قابل رهگیری است. نرم افزار و پلتفورم این سامانه کاملا بومی ست اما این شرکت هر چند محصولاتی سخت افزاری در این حوزه داشته است ترجیح داده در این سامانه از سخت افزارهای وارداتی استفاده کند.

راهکار دیگری که در حوزه‌ی دامپروری هوشمند ارائه شده بود، تگ‌هایی هوشمند بود که با بررسی رفتار حرکتی دام‌ها میزان سلامت آنان را می‌سنجد. دام‌های سالم معمولا رفتار حرکتی‌ای شبیه به هم دارند و هر گاه رفتاری متفاوت به نظر برسد، احتمال بروز بیماری در دام بیشتر می‌شود.

سایت شرکت:

https://aryahamrah.com/

شرکت فرینه فناور، اینترنت اشیا صنعتی

تمرکز اصلی شرکت فرینه فناور، از ۲۰ سال پیش تا کنون، بر دو حوزه‌ی «اتوماسیون صنعتی و کنترل فرایند» و «انفورماتیک صنعتی» بوده است. در طول سه چهار سال گذشته این شرکت در حوزه‌ی اینترنت اشیا و به خصوص خانه‌های هوشمند نیز ورود پیدا کرده است.

در سامانه‌های این شرکت، ابتدا داده‌های حسگرها  خوانده شده و بعد بر روی ابر قرار گرفته و پردازش می‌شوند. اطلاعات بر روی برنامه‌های تحت وب و یا نرم افزارهای موبایل قابل نمایش و رهگیری هستند. این سامانه که به سیستم واسط انسان-فرایند و اسکادا معروف است در شرکت‌های بزرگی همچون پالایشگاه ایلام در حال استفاده است.

در راهکار خانه هوشمند این شرکت نیز اطلاعات از موتورخانه، آسانسور، پارکینگ و در و پنجره خانه جمع آوری شده با استفاده از رله ها و برنامه‌های زمان بندی شده‌ای که قابل تنظیم اند، بخش‌های مختلف خانه تحت کنترل قرار می‌گیرند. این راهکار همچنین می‌تواند نشتی آب و گاز را نیز تشخیص دهد و به اطلاع کاربرد برساند. اطلاعات در بستر زیگبی (Zigbee) به اتاق کنترل (rc)ها وصل شده و در آنجا یا با صفحه نمایش‌های لمسی قابل کنترل بوده و یا از طریق ارتباط با موبایل قابل تنظیم هستند.

محصول دیگری که این شرکت تولید و صادر نموده است، دستگاه تامین کننده هایبرید انرژی برای برج‌های BTS است که در نیجریه به بهره برداری رسیده است. این برج‌ها در حالت عادی با گازوئیل و دیزل جنراتورها کار می‌کنند. اما در محصول شرکت فرینه با استفاده از صفحه‌های خورشیدی و باتری مصرف گازوئیل در این برج‌ها کاهش یافته است. این محصول در هر ساعت با توجه به قیمت نفت و گاز و آب و هوای منطقه بررسی می‌کند کدام عملکرد برایش صرفه بیشتری دارد و با مدیریت انرژی، با مصرفی بهینه از خاموشی دستگاه جلوگیری می‌کند.

این شرکت همچنین در حوزه‌های مدیریت هوشمند پارکینگ و مدیریت هوشمند هتل نیز راهکارهایی ارائه کرده است.

سایت شرکت:

http://farinehtech.com/

شرکت هوداک صنعت آسیا، اینترنت اشیا صنعتی

این شرکت از سال ۲۰۱۰ فعالیت خود را در حوزه‌ی کنترل و مانیتور کردن محیط‌های صنعتی آغاز نمود. محصولی که هوداک صنعت در این نمایشگاه به نمایش گذاشته بود، دارای دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری بود.

بخش نرم افزار این شرکت که به رایگان ارائه شده است، در واقع یک رابط گرافیکی ساده‌ی برنامه نویسی برای مدیریت و تنظیم حسگرهای مختلف این شرکت است. هر فرد با داشتن حداقل اطلاعات از برنامه نویسی می‌تواند با این برنامه کار کرده و اطلاعات حسگرها را مدیریت نماید. به طور مثال می‌توان تنظیم نمود در حالتی که بعضی موقعیت‌های خطرناک تشخیص داده شدند پیامکی برای کاربر ارسال شده تا از وضعیت موجود با خبر شود.

از طرفی بخش سخت افزاری این محصول شامل یک برد اصلی و یک بسته از حسگرهای مختلف از جمله حسگر گاز، دما، رطوبت و حسگر تماس است. البته در کاربردهای مختلف امکان شخصی سازی وجود دارد و می‌توان فقط حسگرهای مورد نیاز را دریافت نمود.

سایت شرکت:

http://hosa.ir/

شرکت گسترش حرارت مطبوع نور، موتورخانه هوشمند

برندی که این شرکت در نمایشگاه معرفی کرده بود، فروشگاه محصولات اینترنت اشیائی به نام iDEALux بود. در این فروشگاه محصولاتی همچون خانه‌ی هوشمند، موتور خانه هوشمند و محصولات آموزشی ارائه شده‌اند که در نمایشگاه تمرکز این شرکت بیشتر بر محصولات موتورخانه هوشمندش بود.

در موتورخانه‌ها مشکلات متعددی بر سر راه ارتباط بی‌سیم بین ماژول‌ها قرار دارد. از این رو راهکارهای موتورخانه‌ای این شرکت از ارتباط با سیم استفاده می‌کنند. در سامانه ارائه شده، از یک سنسور دمای داخلی و خارجی استفاده شده که برای کنترل مشعل‌ها و فرآیندهای موتورخانه به کار گرفته شده اند.

در این سامانه همچنین از یک رابط انسان-ماشین (HMI) اختصاصی استفاده شده است که خطاهای سیستم را به نمایش گذاشته و قابلیت تنظیم و فرمان دادن بر اساس وضعیت سنسورها را به کاربر ارائه می‌کند. همچنین چک لیست‌های تاسیساتی در این سامانه جای گرفته‌اند تا به نگهداشت هر چه بهتر تجهیزات نیز کمک کنند.

سایت شرکت:

http://www.GostareshHMN.co.ir

سایت فروشگاه:

http://idealux.ir/

گروه لوکسین تک، روشنایی منازل

هوشمند سازی خانه‌ها دغدغه اصلی گروه لوکسین تک است. این گروه با شعار «به آینده متصل شوید…» به طور خاص بر روی روشنایی منازل کار کرده است. محصول ارائه شده‌ی آن‌ها یک ترکیب نرم افزاری و سخت افزاری عمومی است که کنترل کلیه‌ی وسایل الکتریکی منزل را از راه دور ممکن کرده است.

راهکار لوکسین تک شامل یک هاب مرکزی و تعدادی نود قابل کنترل است که با یک نرم افزار موبایل به یکدیگر مرتبط می‌شوند. ابتدا لازم است تا موبایل خود را به نقطه دسترسی هاب مرکزی وصل نموده تا هاب را تنظیم کنید و به مودم وای فای خانه متصل شود. و در گام بعد با استفاده از کد QRی که روی هر کدام از نودها قرار دارد، آن‌ها را در نرم افزار و به هاب اصلی معرفی نمایید.

این ابزار امکان برنامه دادن و سناریو چیدن برای روشن و خاموش شدن هر وسیله‎‌ای را به ما خواهد داد. از طرفی اگر مودم وای فای منزل به شبکه اینترنت متصل باشد، می‌توانید از بیرون منزل نیز همه چیز را کنترل کنید. به طور مثال می‌شود مدتی قبل از ورود به منزل کولر را روشن نمود تا هنگام رسیدن با فضایی مناسبتر رو به رو شوید. البته این گروه بر روی نودهایی تخصصی‌تر نیز کار می‌کند اما فعلا همین نودهای عمومی نیز نیازهای گسترده‌ای را برطرف می‌کنند.

سایت لوکسین تک:

https://luxintech.com/

صنایع ارتباطی نانوتراشه پارس، موقعیت یابی بی سیم

نانوتراشه فعالیت اصلی خود را حوزه‌ی ارتباط بی‌سیم نامید؛ چه در شبکه‌های داخلی و چه در شبکه‌های بیرونی. در واقع این گروه آماده است تا در هر موضوعی در این حوزه ورود نموده و با بررسی‌ آن به ارائه راهکار بپردازند.

محصولی که نانوتراشه با خود به نمایشگاه امسال آورده بود، یک سامانه‌ی سرویسدهی مبتنی بر موقعیت (LBS) بود. در این سامانه که بیشتر در مکان‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها کاربرد دارد، تنها با استفاده از زیرساخت نقاط دسترسی (Access points) و روشن بودن وای فای گوشی مراجعه کنندگان، موقعیت افراد با تقریب سه تا پنج متر محاسبه می‌شود.

این سامانه نیازی به نصب هیچ گونه نرم افزار بر روی گوشی مراجعه کنندگان ندارد و تنها کافیست تا آن‌ها را به طریقی ترغیب کنید تا وای فایشان را روشن نمایند. از جمله فواید این کار آمار و ارقام ارزشمندی است که از ورود و خروج افراد، مکان‌های پرتردد و تنوع مراجعه کنندگان خبر می‌دهند.

بستر سخت افزاری این محصول می‌تواند همان نقاط دسترسی موجود در محل نیز باشد. البته لازم است این بستر ویژگی‌های خاصی داشته باشد که به گفته‌ی نانوتراشه زیرساخت‌های سیسکو و هوآوی این ویژگی‌ها را پشتیبانی می‌کنند.

این محصول در مراحل نهایی کار خود به سر می‌برد و ۸۰ درصد آن عملیاتی شده است. از طرفی نانوتراشه در تلاش است با اضافه نمودن نرم افزارهای جانبی به حوزه‌ی تبلیغات ورود نموده تا با توجه به موقعیت و جنسیت افراد، تبلیغاتی را به آن‌ها ارائه نماید.

سایت نانوتراشه:

http://nanowifi.ir/

شرکت توسعه ارتباطات راتین، بیمه بر مبنای استفاده

یکی از راهکارهایی که در حوزه اینترنت اشیا ارائه می‌شود، بیمه برمبنای استفاده‌ (UBI) است. شرکت راتین از جمله گروه‌هایی است که این راهکار را به صورت بومی و در حوزه‌ی خودرو پیاده نموده است. در این راهکار در واقع بیمه شونده به تناسب استفاده‌ای که از خودروی خود دارد حق بیمه می‌پردازد.

راتین در راهکار خود از یک دانگل استفاده می‌کند که به OBD II خودرو وصل شده و اطلاعات نحوه‌ی رانندگی خودرو را بررسی نموده و گزارشی به بیمه کنندگان ارسال می‌کند. در واقع بیمه‌ها با این کار رانندگان کم خطرتر را جذب می‌نمایند و در نتیجه کمتر ملزم به پرداخت خسارت خواهند شد. راتین تا کنون توانسته با چند شرکت بیمه ارتباط خوبی برقرار کند و امیدوار است به زودی محصول خود را در بازار ببیند.

این شرکت همچنین یک راهکار مدیریت ناوگانی نیز مبتنی بر سخت افزار خود ارائه نموده است که البته ظاهرا تمرکز اصلی آن‌ها نیست.

محصول راتین از یک پلتفرم نرم افزاری و یک سخت افزار تماما بومی استفاده می‌کند. این سخت افزار در واقع از جی پی اس و سنسورهای شتاب سنج و جایروسکوپ برای بررسی رانندگی کاربر استفاده نموده و اطلاعات را در بستر ۴G منتقل می‌کند.

یکی دیگر از محصولات راتین، شبکه لورا است که از یک ارتباط بی‌سیم با فرکانس پایین استفاده می‌کند. این شبکه تناسب خوبی با راهکارهای اینترنت اشیا دارد. راتین در واقع یک پلتفرم در این حوزه ارائه نموده و سخت افزار گیت وی این شبکه را تولید می‌کند.

سایت شرکت:

http://rahcar.net/

 

در گزارش پایانی مربوط به IoTex2018 نیز با معرفی استارت‌آپ‌های شرکت کننده، همراه شما خواهیم بود.

 

2 دیدگاه ها

 1. شاهین

  فوریه 22, 2018 در 7:37 ب.ظ

  سلام
  عالی بود، دمتون گرم

  پاسخ دادن

  • مدیر محتوا

   فوریه 24, 2018 در 4:17 ب.ظ

   سلام
   ممنون از نگاهتون

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

کنترل کننده‌های نوزاد

در ماه‌های آغازین تولد هر نوزاد، نوزاد به مراقبت‌های ۲۴ ساعته نیاز دارد و پدر و مادر باید …