پوشیدنی‌های آرامش بخش

1,425

احتمالا مقاله‌ی پیش رو، اولین مقاله‌ای نیست که در مورد استرس می‌خوانید و آخرین نیز نمی‌تواند باشد. بله! استرس یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر از زندگی امروز است. استرس روش جوابگویی بدن انسان به هر اتفاق یا شرایط خارجی است، بدن این واکنش را با آزاد کردن سیلی از هورمون‌ها از قبیل آدرنالین،کورتیزول و‌… نشان می‌دهد. این هورمون‌ها بدن را برای حرکات ناگهانی آماده می‌کنند. این روزها استرس را بیماری همه گیر قرن ۲۱ می‌نامند.

استرس در شرایط خاص می‌تواند مثبت تلقی شود یعنی شما را هوشیار و آماده نگه می‌دارد و زمانی که فرد بصورت مکرر با شرایط سخت بدون آرامش و استراحت روبه‌رو می‌شود، می‌تواند منفی باشد و منجر به مشکلاتی همچون سردرد، خستگی، بی‌خوابی، مشکلات گوارشی، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، پیری و چاقی شود. هر چه مدت قرار گرفتن تحت فشار و استرس طولانی تر شود،  اثر بدتری روی ذهن و بدن باقی می‌گذارد، باعث به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن می‌شود و بهبودی یافتن از آن سخت‌تر می‌شود. آمار‌ها نشان داده‌اند ۳/۲ از مراجعه‌هایی که به دکتر می‌شود مربوط به بیماری‌هایی است که در اثر استرس بوجود آمده‌اند. سالیانه در آمریکا ۱ بیلیون دلار صرف هزینه بیماری‌های عصبی می‌شود و این نگران کننده است.

در زمان باستان اصلی ترین محرک عصبی انسان ترس، احساس خطر مرگ از جانب شکارچیان و درندگان در طبیعت بود، اما امروزه با اینکه خطر حمله درندگان ما را تهدید نمی‌کند اما بازهم ما با حجم وسیعی از استرس‌های ناشی  از کار روزانه، صورت حساب‌ها، قسط‌ها،رفت وآمد در ترافیک‌های سنگین و …. رو‌به‌رو هستیم که ما را به همان عکس العمل‌های مشابه وا می‌دارد.

در دنیای تکنولوژی‌های پوشیدنی به جز جستجوی گروه‌های ورزشی، امکانات دیگری هم بوجود آمده است که حالت و شرایط مغزی را بررسی و اندازه گیری می‌کند. کاهش شدت استرس شاید نتواند در لحظه کاری کند که شما احساس بهتری داشته باشید اما می‌تواند سلامتی شما را در دراز مدت تضمین نماید. در پایین به تفسیر ۱۰ وسیله از بهترین  دستگاه‌های کنترل کننده استرس را به شما معرفی می‌کنیم:

 

 1. Spire:

     این وسیله هوشمند توپی شکل یک گیره آهنی برای اتصال به لباس یا کمربند دارد که شبیه سنگ رودخانه طراحی شده و به آن Spire Stone  هم گفته می‌شود. این دستگاه رابطه بین تنفس و سیستم عصبی بدن را بیان می‌کند و  حالت تعادل بدن را با توجه به اینکه تنفس تنها عملیات اتوماتیک قابل کنترل بدن است، حفظ می‌نماید.

Spire  دارای یک گیرنده تنفسی از جنس استیل ضد زنگ است که بر خلاف دنبالگرهای ورزشی، الگوهای تنفسی و حرکات بدن را دنبال می‌کند و راهکار‌هایی در جهت ایجاد حس آرامش بیشتر به فرد می‌دهد.

این وسیله باید بر روی کمربند یا لباس زیر متصل شده و سگک آن حتما به طرف بیرون قرار گیرد و تا حدی نزدیک به بدن باشد (در اصل نزدیک قلب) که بتواند موج‌های تنفسی را دریافت کند. این وسیله قادر است از طریق بلوتوث به برنامه مربوط به خود که دارای نسخه‌ی ios  و Android است به گوشی شما متصل شود و اطلاعات را در اختیار برنامه مربوطه قرار دهد، در زمان نصب برنامه سوال‌هایی در رابطه با شرایط شما پرسیده می‌شود سپس با توجه با آن تمرین‌هایی را در اختیارتان قرار داده که تنفس را برایتان بهبود می‌بخشد. پس از بررسی اطلاعات در زمانی که به هر دلیلی سیستم عصبی بدن شما واکنش نشان میدهد و یا به بیانی دیگر شما عصبی می‌شوید و تنفس‌تان دارای تنش شده و شدت آن بالا میرود‌‌، بعد از چند دقیقه Spire شروع به لرزیدن می‌کند و به شما یادآوری می‌کند آرام باشید و یک نفس عمیق بکشید.

این دستگاه در کل توانایی‌های مغز را بالا می‌برد و به شما در داشتن روزی آرام موثر کمک می‌کند. برنامه    App می‌تواند یک گزارش هفتگی یا ماهیانه را نیز در اختیار شما قرار دهد.

 

در صفحه اصلی نرم افزار، می‌توانید موج تنفسی خود را بصورت زنده و به حالت یک خط در حرکت با نواساناتی که نشان دهنده آهنگ تنفس شما است مشاهده نمایید و علاوه بر آن خلاصه ای از نواسانات روزانه در اختیار شما قرار می‌دهد. از طریق این جدول در می‌یابید در هر دقیقه در چه حالتی بودید، آرام بودید یا متمرکز، مضطرب بودید یا عصبی، فعال بودید یا غیر متحرک!

لازم به ذکر است که این وسیله فعالیت‌های شما و میزان کالری سوخته شده را  دنبال می‌کند و می‌توانید طوری آن را تنظیم کنید که اگر مدت طولانی بی‌حرکت ماندید به شما اخطار(از طریق لرزش یا زنگ) دهد.

در کل این دستگاه ۳ مدل تنفس را دنبال می‌کند: ۱٫ عصبی ۲٫ متمرکز ۳٫ آرام

این وسیله می‌تواند شارژ خود را تا یک هفته نگه دارد، شارژری از جنس چوب پنبه دارد که یک  USB اضافه هم برای شارژ دستگاهای دیگر بر روی آن قرار دارد. این وسیله ضد آب است.

 

 1. Fitbit Charge:

     به طور کلی Fitbit معروفترین دنبال گر ورزشی در جهان است‌‌، این وسیله نه تنها فعالیت‌ها و میزان کالری سوخته شده را می‌سنجد بلکه شدت تنفس را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد، شدت ضربان قلب را اندازه می‌گیرد، تعیین می‌کند چه ضربان قلبی برای شما نرمال است و به شما کمک می‌کند قدم به قدم به آرامش مطلوب برسید. در سایز‌های کوچک، بزرگ  و خیلی بزرگ موجود است. Fitbit Charge 2 از طریق LCD  بزرگ خود بصورت ۲۴ ساعته شدت ضربان قلب شما را حتی در زمان استراحت نمایش می‌دهد. جدیدترین مدل آن به شما این امکان انتخاب نمایش موارد بصورت پیوسته را می‌دهد؛ ساعت، شدت ضربان قلب یا مسافت طی شده و …. زمانی که دکمه سمت چپ را می‌زنید یا ساعت را بطرف صورت خود می‌گیرید ساعت بیدار می‌شود و شما از روی LCD می‌توانید اطلاعات را بخوانید. بند‌های ساعت قابل تعویض بوده و در ۴ رنگ موجود است. Fitbit Charge 2  می‌تواند تا ۵ روز شارژ خود را نگه دارد و شارژ شدن دستگاه ۱ الی ۲ ساعت بوسیله USB به طول می‌انجامد. خود وسیله میزان شارژ موجود خود را نشان نمی‌دهد و شما از طریق برنامه گوشی و به میل خود می‌توانید از میزان آن مطلع شوید. مقاومت این وسیله نسبت به آب در حد استفاده در زیر باران و در شرایط مرطوب است ولی در استخر قابل استفاده نیست.

طریقه به روز رسانی دستگاه بدین صورت است که شما در ابتدا برنامه مخصوص را در گوشی خود نصب کرده سپس در  اغاز سوالاتی شخصی از قبیل قد و وزن و … از شما پرسیده می‌شود و در انتها کدی ۴ رقمی‌به شما داده می‌شود که شما آن را در ساعت وارد کرده و ساعت با برنامه موبایل شما بروز رسانی می‌شود و به نشانه‌ی اتمام به روز رسانی لرزش ایجاد می‌کند. این وسیله ۲۴ ساعته فعالیت‌ها و شدت ضربان قلب شما را اندازه گیری می‌کند و در طی روز به شما پیغام‌های انگیزشی می‌دهد.

این دستگاه می‌تواند شما را از پیغام‌های تلفن مثل تماس‌ها، پیامک‌ها و… مطلع سازد که پیام‌های خوانده نشده بعد از مدتی هم از روی ساعت پاک می‌شود.

در صفحه اصلی موبایل فعالیت‌های کلی همچون مسافت طی شده، پله‌ها، طبقات، کالری سوخته شده، آمار خواب، شدت ضربان قلب و… را نشان می‌دهد، همچنین شما می‌توانید بر حسب نیاز خود تعیین کنید کدامیک در صفحه اصلی نمایش داده شوند.

آمار خواب به شما اطلاع داده می‌دهد که چه مقدار خوابیده اید، چند بار بیدار شده‌اید، تعداد دفعاتی که خواب نا آرام داشته‌اید.

بهترین زمان برای ارزیابی کلی ضربان قلب صبح‌هاست که بدن در حالت آرامش و استراحت است. برنامه گوشی از این اطلاعات یک نمودار ماهیانه تهیه می‌کند که میتوان این نمودار را بهترین نشانگر سلامتی دانست.

این وسیله یک سری پیغام‌های انگیزشی به شما می‌دهد مثلا زمانی که برای مدت طولانی بی حرکت می‌مانید به شما پیغام حرکت می‌دهد یا زمانی که به برنامه مطلوب می‌رسید پیام تبریک می‌دهد. همه این‌ها باعث افزایش انگیزه خواهد شد.

 

 1. Apple Watch Series:

     این ساعت‌ها که با تقاضای بالای بازار روبروست علارغم فعالیت‌های روزانه، شدت ضربان قلب را هم اندازه گیری می‌کند، دارای قیمت مقطوع است و سیم کارت مجزا نیز خواهد داشت.

موردی که سری آخر را از سری‌های قبلی مجزا می‌کند این است که زمانی که شدت ضربان قلب شما تغییر می‌کند ساعت به شما اخطار می‌دهد. این وسیله بهترین زمان تخمین ضربان قلب را صبح‌ها می‌داند که شما کاملا در آرامش و استراحت هستید. در زمان‌هایی که بیش از حد بی حرکت می‌مانید به شما پیغام می‌دهد. از طریق برنامه Breathe (تنفس) شما را راهنمایی میکند تا درست نفس بکشید، یک سری الگو‌های تنفس صحیح را در اختیارتان قرار می‌دهد و به شما یاد آوری می‌کند زمانی را برای استراحت بگذارید.

تا ۱۸ ساعت شارژ دارد و هر روز باید شارژ شود. در استخر هم قابل استفاده است.

 

 1. thync:

     گروه thync ادعا می‌کند که این اولین تکنولوژی است که به شما قدرت تغییر احساساتتان را می‌دهد. این وسیله شبیه یک چشم بند است که روی پیشانی قرار می‌گیرد که به برنامه مربوطه در گوشی متصل است و موج‌های مغزی شما را به آن انتقال می‌دهد. سپس Thync از خود موج‌های انرژی مخصوصی آزاد می‌کند که سیستم عصبی مغز را تنظیم می‌کند و به مغز فرمان می‌دهد تا به حالت آرامش برگردد یا برای مغز موج‌های انرژی تقویت شده می‌فرستد.

بطور کلی Thync  می‌تواند دو حالت را در بدن شما تقویت نماید، ۱٫ آرامش ۲٫ پر انرژی‌‌، که این دو حالت از دو بخش متفاوت از سیستم بدن تاثیر می‌گیرند، عصب سمپاتیک و عصب پارا سمپاتیک. این دو حالت دقیقا این حس ها را به شما می‌دهد؛  ۱٫آرامش : زمانی که meditation انجام می‌دهید. ۲٫ انرژی زا: زمانی که آب سرد به صورت خود می‌زنید.

در ابتدا از این نرم افزار روزی یکبار استفاده کنید و سپس آرام آرام دفعات را بالا ببرید. مدت دوره قابل استفاده این وسیله تا زمانی است که نخ وسیله حالت چسبندگی خود را حفظ کند. البته شما می‌توانید از عضویت‌های ماهیانه ان که دارای تخفیف ویژه است استفاده کنید. دارای شارژر است و شارژ آن یک ساعت طول می‌کشد.

این وسیله می‌تواند به شما کمک کند به راحتی سیستم عصبی خود را کنترل کنید.

 

 1. Bellabeat Leaf:

     این وسیله طوری طراحی شده که سلامتی خانم‌ها را بررسی کند. شکل ظاهری آن به صورت یک قطعه جواهر است که می‌توان از آن به عنوان گردنبند، دستبند یا گل سینه استفاده کرد. این با شماست که انتخاب کنید این وسیله چگونه همراه شما باشد.

این وسیله اطلاعاتی از بدن شما می‌گیرد، از شما هم می‌خواهد یک سری اطلاعات از سیستم بدن خود را در Application  مربوط به آن در گوشی همراه وارد کنید به علاوه همزمان با فعالیت‌ها، خواب و سلامتی بدن شما را بررسی می‌کند. به شما کمک می‌کند با استرس مقابله کنید . بدین گونه که بر اساس اطلاعاتی که از بدن شما دارد در زمان مناسب به شما پیغام می‌دهد که چه فعالیت‌هایی را انجام دهید یا چه فعالیت‌هایی را کمتر کنید.

این وسیله را بر حسب نیاز باید به مچ دست، در اطراف گردن یا یقه‌ی بلیز وصل کنید تا بتواند اطلاعات دقیقی از بدن بگیرد.

این وسیله صفحه LCD ندارد و پیغام‌های خود را از طریق لرزش (vibration ) ارسال می‌کند. طول عمر باتری آن ۶ ماه است و نیازی به شارژر ندارد. به رنگهای نقره ای و رزگلد موجود است.

 

 1. Muse:

     این وسیله به صورت یک هدفون است. گروه Muse  ادعا دارد که اولین وسیله ای است که به شما خبر می‌دهد در زمان Meditation چه اتفاقاتی در مغز شما می‌افتد. این وسیله تغییرات مغز شما را توسط ۷ گیرنده EEG از روی جمجمه شما بررسی می‌کند.

این هدفون در زمان Meditation به عنوان دستیار شما عمل می‌کند. شرایط آرامش یا فعالیت مغزتان را بررسی می‌کند و شدت آن را از آهنگ صدا به شما اطلاع می‌دهد. بدین گونه که وقتی آرام هستید صدای باد یا هوای ملایم (نسیم) به گوش شما می‌رسد و این پیغام را به شما می‌دهد که درست عمل کرده اید، زمانیکه ذهن شما بصورت کامل آرام نباشد صدای هدفون به صورت صدای باد تند یا سنگین پخش می‌شود. در کل می‌توان گفت آهنگ صدای هدفون با آهنگ امواج مغز شما یکسان می‌شود و این به شما اجازه می‌دهد آهنگ ذهن خود را بشنوید.

این وسیله با USB شارژ می‌شود و تا ۴ ساعت برای استفاده مستمر شارژ دارد. دارای ۷ گیرنده EEG است که ۲ تای آن روی پیشانی، ۲ تای آن پشت گوش‌ها ست و ۳ گیرنده مرجع است.

در انتهای Meditation می‌توانید خلاصه و نتیجه کار خود را در برنامه ‌ی مربوط به آن در تلفن همراه خود ببینید.

 

 1. Pip:

   این وسیله در اصل یک حسگر است که فعالیت‌های الکترونیکی را در سطح پوست تشخیص می‌دهد. سطح استرس بدن انسان همواره در حالت نوسان است، بزرگترین تغییرات در سطح استرس بدن در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتد و بدن در جواب به این استرس‌ها ولتاژی در سطح پوست ایجاد می‌کند. پوست انگشت اشاره به عنوان یک شاخص در نظر گرفته می‌شود و Pip از همین طریق این تغییرات را تشخیص می‌دهد.  این وسیله از طریق بلوتوث اطلاعات را به برنامه تحت ios   یا  Android منتقل کرده و از طریق دیداری و شنیداری به شما سطح تغییرات استرس در بدنتان را نشان می‌دهد.

Pip دو حسگر با روکش طلا دارد و زمانی که شخص آن را بین انگشت شست و انگشت اشاره خود نگه می‌دارد، این وسیله بالا پایین رفتن استرس در بدن را شناسایی می‌کند‌‌، سپس اطلاعات خود را به برنامه مخصوص خود در موبایل ارسال می‌کند. Pip حدودا هر ۸ ثانیه یکبار اطلاعات را ارسال می‌کند‌‌، App نموداری آماری از تغییرات سیستم عصبی تهیه کرده و با توجه به وضعیت بدن شما برنامه و یک سری تمرینات ارائه می‌دهد.

در اصل این وسیله تغییرات الکترونیکی بدن (Electro dermal Activity )روی پوست را بررسی می‌کند.

 

 1. Garmin Vivosmart 3:

     این وسیله جدای دنبال کردن فعالیت‌های فیزیکی بدن‌‌، شدت ضربان قلب‌‌، سطح استرس موجود در بدن را نیز اندازه گیری می‌کند. با توجه به کارکرد ۲۴ ساعته دستگاه، می‌توانید امار دقیق و کاملی از بدن خود بدست آورید.

اطلاعات بدن شما را به App مخصوص خود در موبایل ارسال کرده و برنامه‌های کاربردی از قبیل آرامش ذهن‌‌، جلسات تنفس صحیح که بسار موثر هستند را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

 1. Embrace:

     این وسیله کارآمد بیشتر برای کنترل وضعیت جسمی ‌افراد مبتلا به صرع بکار میرود و دارای یک نمایشگر فعالیت بدن، سیستم عصبی، کنترل خواب و … است. همچنین تغییرات ولتاژ پوست بدن را که در اثر استرس متغیر است بررسی می‌کند. زمانی که شما بیش از حد درگیر فشار‌های عصبی می‌شوید از طریق لرزش به شما هشدار می‌دهد و شما قادر خواهید بود از طریق برنامه مخصوص آهنگ تغییرات سیستم عصبی بدنتان را در دسترس داشته باشید.

این وسیله از طریق App مخصوص خود به تلفن‌های هوشمند افراد نزدیک شخص مانند پدر‌‌، مادر، دوست، دکترو… که با این دستگاه ست شده‌اند تغییرات غیر طبیعی همچون هجوم حمله ‌عصبی را سریعا خبر می‌دهد.

بطور کلی از هر ۲۶ نفر ۱ نفر بیماری صرع دارد و تقریبا می‌توان گفت ۶۵ میلیون نفر در دنیا از بیماری صرع رنج می‌برند. پس می‌توان با اطمینان گفت این وسیله همراه مطمئنی برای این افراد است.

این دستگاه تا ۷۲ ساعت شارژ دارد.در رنگهای مشکی‌‌، آبی‌‌، صورتی و طوسی موجود است.

 

 1. Fitbit Versa:

  این وسیله نه تنها یک دنبالگر ورزشی بلکه کیفیت خواب‌‌، شدت ضربان قلب‌‌، سطح استرس در بدن را بررسی می‌کند.

سپس بر حسب سطح نیاز بدن از طریق App  مربوط به خود تعدادی برنامه‌ی موثر را در اختیار فرد قرار می‌دهد.

این وسیله تا عمق ۵۰ متر ضد اب است و به همین دلیل از آن در هنگام شنا هم می‌توان استفاده کرد. قادر است تا ۴ روز شارژ خود را نگه دارد. از ویژگی‌های دیگرآن این است که می‌تواند به جای کارت‌های اعتباری عمل کند و شما نیازی به همراهی کیف پول خود نخواهید داشت. Fitbit Versa  گنجایش نگهداری تا ۵۰۰ آهنگ را در خود دارد که این یکی دیگر از کارایی‌های مهم ان است.

 

 

منابع:

http://gadgetsandwearables.com/2018/05/14/stress-relaxation/

 

2 دیدگاه ها

 1. درمورد خرید دستگاه بدنسازی

  دسامبر 21, 2019 در 5:04 ق.ظ

  سلام
  درمورد خرید دستگاه بدنسازی
  راهنمایی می خواستم

  یا اگر ممکنه یک صفحه از ساییتون رو که در مورد خرید بدنسازی و راهنمای خرید مطلب نوشتین معرفی کنید

  درضمن سایتتون فوق العادست

  دوباره به سایتتون میام و
  منتظر پاسخ هستم

  با تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ دادن

 2. علیپور

  دسامبر 21, 2019 در 12:40 ب.ظ

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

کنترل کننده‌های نوزاد

در ماه‌های آغازین تولد هر نوزاد، نوزاد به مراقبت‌های ۲۴ ساعته نیاز دارد و پدر و مادر باید …