کنترل کننده‌های نوزاد

1,826

در ماه‌های آغازین تولد هر نوزاد، نوزاد به مراقبت‌های ۲۴ ساعته نیاز دارد و پدر و مادر باید به صورت دائم شرایط جسمی‌ نوزاد خود را چک کنند تا در صورت بروز مشکل سریعا در جهت رفع آن اقدام نمایند. این نگهداری‌ها با خود خستگی و بی‌خوابی را برای والدین به دنبال دارد. خوشبختانه وسایل هوشمند پیشرفته‌ای طراحی شده اند که نگهداری از کودک را برای والدین آسانتر کرده‌اند.

از جمله این وسایل دنبالگر‌های ورزشی و دستگاه‌های پوشیدنی طراحی شده برای کودکان می‌باشند. این دستگاه‌ها به والدین این امکان را می‌دهد تا بر علائم حیاتی نوزاد خود نظارت داشته و اطمینان حاصل کنند که نوزاد در سلامت و آرامش کامل قرار دارد.

آخرین سری طراحی شده از این کنترل‌گر‌ها بجز دستگاه‌های ارسال صدا و تصویر کودک، تعدادی حسگرهای مخصوص برای نظارت بر علائم حیاتی هستند که هر‌گونه اطلاعات اعم از کیفیت تنفس، درجه دمای بدن نوزاد، هر‌گونه حرکت و …که از نوزاد مورد نیاز است را در اختیار ما قرار می‌دهد.

در ادامه به معرفی برخی از این کنترل گر‌ها می‌پردازیم:

۱٫ Mimo:
این کنترل‌گر شما را با نوزادتان در هر فاصله ای که از هم باشید در ارتباط نگه می‌دارد. از طریق این دستگاه می‌توانید از موقعیت کودک، صدای کودک، کیفیت تنفس آن، دمای بدن نوزاد، زمان خواب و زمان بیداری نوزاد مطلع باشید.

این دستگاه دارای حسگر‌های مخصوصی است که از طریق آن اطلاعات مورد نیاز را از نوزاد بدست می‌آورد و از طریق امواج ضعیف بولوتوث که خیلی ضعیف تر از امواج موبایل‌ها و وسایل تصویری هستند، اطلاعات را در نهایت بطور مطمئن تری به گوشی شما ارسال می‌کند و بدینصورت در اختیار والدین قرار می‌دهد.

برنامه  یا App مخصوص Mimo درios  و  Androidدر دسترس است و شما می‌توانید به راحتی آن را دانلود کنید. این فناوری به شما دیدگاهی کلی نسبت به خواب نوزادتان، فعالیت‌های نوزاد در حین خواب، تنفس نوزاد، موقعیت بدن و درجه دمای پوست نوزاد می‌دهد. شما می‌توانید دستگاه را طوری تنظیم کنید تا در زمان نیاز به شما اخطار دهد که مثلا هنگام بیدار شدن بچه، غلط زدن، تغییرات غیر طبیعی در آهنگ تنفس نوزاد و … می‌باشد.

Mimo Kimonos در ۳ سایز متفاوت موجود است، بنابراین شما می‌توانید از این کنترل گر حتی در زمانی که نوزاد در رشد است نیز استفاده کنید. این وسیله قابل شستشو در ماشین لباسشویی است، حتی شما می‌توانید آن را در خشک کن بیاندازید. پارچه آن از نخ ۱۰۰% تشکیل شده است.

لباس Mimo می‌تواند با حفظ کارایی حسگر‌ها هم در زیر قنداق یا لباس راحتی بچه و یا حتی روی ۳ لایه نخی نیز پوشانده شود.

 

 

۲٫ Pacifi-I Smart Dummy:

  این دنبال گرها بصورت پستانک نوزاد عرضه می‌شود و به شما کمک می‌کند بدون اینکه مزاحم نوزاد خود شوید اطلاعات مورد نیاز از وضعیت جسمانی نوزاد را در دست داشته باشید. این وسیله اطلاعات را از طریق امواج ضعیف بولوتوث، هر ۲ دقیقه یکبار به موبایل شما ارسال می‌کند.

    این دستگاه که در ظاهر به شکل پستانک است، در واقع حسگر‌های قوی در نوک پستانک از جنس سیلیکون قرار داده شده که به این پستانک کمک می‌کند تا جادوی خود را انجام دهد.

App  مخصوص(درios  وAndroid ) در گوشی دماهای بدن نوزاد را با ساعت و روز آن رسم کرده و گرافی کلی در اختیار شما قرار می‌دهد. شما از طریق این گراف می‌توانید پروسه تغییرات را در گذر زمان ملاحظه فرمایید. در ضمن می‌توانید دستگاه را طوری تنظیم نمایید که در مواقع نیاز به شما پیغام و اخطار دهد. این وسیله اطلاعاتی مانند دمای بدن، شدت ضربان قلب، موقعیت نوزاد و … را در اختیار والدین قرار می‌دهد.

 

 

۳٫ MonBaby:

MonBaby کلیدی هوشمند است. از زمانی که شما این کلید را به لباس نوزاد خود وصل می‌نمایید این وسیله اطلاعات مربوط به تنفس و فعالیت‌های نوزاد، غلط زدن‌های نوزاد، اینکه رو شکم خوابیده یا روی پشت و… را در اختیار شما قرار می‌دهد. این اطلاعات را از طریق امواج ضعیف بولوتوث به برنامه مخصوص در گوشی شما ارسال می‌کند. در ضمن این وسیله این خصوصیت را دارد که طوری برنامه داده شود تا در زمان نیاز به شما اخطار دهد.

این وسیله طوری طراحی شده که با رشد کودک کارایی خود را از دست نمی‌دهد و شما همزمان با رشد کودک نیاز به وسیله جدید نخواهید داشت. شما می‌توانید از طریق  Appمخصوص تمام اطلاعات مورد نیاز را در گوشی خود داشته باشید.

این وسیله به عنوان همیاری برای والدین عمل می‌کند و شرایط سخت و طاقت فرسای نگهداری را به میزان چشمگیری آسان می‌کند.

 

 


۴٫ Snuza Hero:
این دستگاه نوع دیگری از دنبالگر‌ها است که اصولا به پوشک نوزاد وصل می‌شود و حرکت‌های شکم نوزاد را چک می‌کند. در اصل این وسیله کوچکترین حرکات شکمی‌ بچه را دنبال می‌کند اگر حرکات شکم نوزاد ضعیف باشد و به کمتر از ۸ حرکت در دقیقه برسد این وسیله به ما اخطار می‌دهد.

Snuza Hero لرزشی مخصوص دارد، زمانی که نوزاد به مدت ۱۵ ثانیه بی حرکت باشد و این وسیله حرکتی از نوزاد دریافت نکند، این لرزش خاص را از خودش صادر می‌کند و از این طریق نوزاد را به حرکت در می‌آورد و به ادامه نظارت خود روی نوزاد می‌پردازد. اگر این اتفاق تا ۳ بار تکرار شود و این وسیله ۳ بار اخطار دهد، Snuza Hero به شما پیغام می‌دهد که این کودک در ۳ زمان ۱۵ ثانیه ای بی حرکت مانده است. اگر دوباره بعد از ۵ ثانیه حرکتی حس نکرد صدایی قوی تر از خود ساتع می‌کند.

این وسیله ضد حساسیت بوده و از پلاستیک مخصوص ساخته شده است و از خود امواج رادیویی صادر نمی‌کند. باتری قابل تعویض دارد و دارای ضمانت نامه یکساله است.

 

 

۵٫ Owlet Smart Sock2:

Owlet همچون یک نگهبان عمل کرده و در هنگام شب از فرزند شما نگهبانی می‌کند. سری نهایی آن بصورت جورابی هوشمند است که نه تنها پاهای کوچک نوزاد را گرم نگه می‌دارد، بلکه همه اطلاعات حیاتی نوزاد را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

هنگامی‌که شما این جوراب را پای کودک خود می‌کنید، این دستگاه شدت ضربان قلب، سطح اکسیژن مصرفی نوزاد و … را بررسی و نظارت می‌کند و در آخر اطلاعات را بهApp  مخصوص در موبایل ارسال می‌نماید. زمانی که مثالا ضربان کودک خیلی پایینتر از حد معمول یا خیلی بالاتر از حد معمول باشد به شما از طریق ایجاد صدا پیغام داده می‌شود.

جنس این جوراب از مواد ضد حساسیت است و طوری طراحی شده است که نوزاد با پوشیدن آن احساس راحتی داشته باشد.

این وسیله به عنوان یک پرستار ۲۴ ساعته عمل می‌کند و به والدین نوزاد این امکان را می‌دهد ، مقداری استراحت کنند و نگرانی کمتری نسبت به وضعیت نوزاد خود داشته باشند.

 

 

۶٫ Starling:

    اکنون می‌خواهیم دستگاهی یکم متفاوت تر را به شما معرفی کنیم. شاید شما نسبت به این قضیه آگاه نباشید که صحبت با نوزاد از زمان تولد می‌تواند چه تاثیر بسزایی روی مسیر زندگی آن‌ها بگذارد. حتی قبل از اینکه نوزاد بتواند شروع به صحبت کردن بکند و افکارش را بیان کند، مغز کوچکش در حال پردازش زبان است.

پژوهشگران از بهترین دانشگاه‌ها همچون استنفورد ثابت کرده اند که چه میزان فعالیت‌های گفتاری روی  پیشرفت مغز تاثیر می‌گذارد. تقریبا می‌توان گفت اکثر کلماتی که کودک تا قبل از سن ۴ سال می‌شنود، اثر بسیار زیادی روی آینده او دارد. این بدین معنی است که اگر هر فرصتی که داشته باشید با نوزاد خود صحبت کنید، می‌توانید شانس خوبی برای آینده او را رقم بزنید.

Starling یک دستگاه کوچک هوشمند است که کلماتی که کودک شما در روز می‌شنود و می‌گوید را دنبال می‌کند. این دستگاه پوشیدنی به لباس کودک شما وصل می‌شود.

این وسیله صدایی ضبط نمی‌کند فقط تعداد کلماتی که گفته می‌شود در طی روز را دنبال می‌کند.

 

 


۷٫ Baby Sense:
نظارت کردن و کنترل نوزاد در زمان‌های آغازین تولد امری بسیار مهم و اساسی است. پدر و مادر باید بصورت کاملا دقیق علائم حیاتی نوزاد خود را کنترل کنند تا به محض وجود هر گونه تغییری برای رفع مساله اقدام نمایند، که این شرایط می‌تواند برای پدر و مادر سخت و طاقت فرسا باشد.

Baby Sense دستگاه بسیار حساسی است که روی کوچکترین حرکات نوزاد نظارت دارد. این دستگاه می‌تواند طوری تنظیم شود تا هر زمان حرکات ریز و کوچک نوزاد ایستاد یا به صورت غیر طبیعی تغییر کرد به شما اخطار دهد. مثلا زمانی که در ۲۰ ثانیه هیچ موج تنفسی از نوزاد دریافت نشود یا زمانی که شدت تنفس نوزاد کمتر از ۱۰ بار در دقیقه شود.

این وسیله در ۲ دهه قبل در اسرائیل به ثبت رسیده است. بر اساس گزارش‌های موجود این دستگاه توانسته به  ۶۰۰,۰۰۰ کودک در جهان کمک کند و آن‌ها را از خطر نجات دهد. لازم به ذکر است که سری آخر آن طوری طراحی شده است که دارای حساسیت بالاتر و احتمال اشتباه پایینتری در هنگام اخطار دارد.

 

 

۸٫ Temp Traq:

این وسیله بصورت یک نوار چسب طراحی شده که به بدن نوزاد چسبانده می‌شود و بصورت ۲۴ ساعته دمای بدن نوزاد را اندازه گیری می‌کند و اطلاعات را از طریق بولوتوث به برنامه  مخصوص خود در گوشی موبایل ارسال می‌کند. هزینه آن به نسبت دنبالگر‌های دیگر کمتر است.

این وسیله برای اندازه گیری نیاز به دست ندارد، یک باند چسبناک یکبار مصرف بوده و در سایز کارت اعتباری می‌باشد. داخل این باند یک باتری قابل انعطاف و یک سری حسگرهای الکترونیکی برای اندازه گیری دمای بدن نوزاد است. این وسیله به شما کمک می‌کند بدون اینکه مزاحم خواب و استراحت نوزادتان شوید، به دمای بدن او نظارت داشته باشید.

این نوار چسب اطلاعات را به App  مخصوص در گوشی شما ارسال می‌کند، شما می‌توانید دمای غیر نرمال را روی آن تنظیم کنید تا در صورت نیاز اخطار دهد.

 

 

۹٫ Infanttech Smarttemp:

روش‌های سنتی برای کنترل تب کودکان مستلزم این بود که والدین بصورت مکرر و دستی با استفاده از تب گیر دمای بدن نوزاد خود را چک کنند و این هم استرس و بیخوابی برای خودشان و هم مزاحمت برای خواب نوزادشان را در بر‌داشت .گروه Infanttech   وسیله ای را طراحی کرده است که به والدین کمک می‌کند دمای بدن نوزاد خود را بدون مزاحمت برای خواب کودک خود لحظه به لحظه کنترل کنند.

Smarttemp به راحتی قابل استفاده می‌باشد. برنامه مخصوص را از ios یا Android بر روی موبایل خود دانلود کنید و سپس نوار چسب Smarttemp  را زیر بغل نوزاد بچسبانید و به راحتی دمای بدن نوزاد خود را در گوشی خود دنبال کنید.

این وسیله ضد اب است.

پکیج‌های Smarttemp دارای یک دماسنج ، ۱۰ نوارچسب، کیف، وسایل جانبی و ۳ عدد شارژر باتری است و دیگر نیازی به شارژ کردن ندارد. شما میتوانید برنامه را طوری تنظیم کنید که اگر دما از آستانه مشخص شده گذشت به شما اخطار دهد. این برنامه می‌تواند طوری تنظیم شود که زمان داروی نوزاد را نیز به شما یادآوری کند.

 

  منبع:

http://gadgetsandwearables.com/2018/03/29/wearables-for-babies/

یک دیدگاه

  1. Shervin

    سپتامبر 2, 2018 در 1:31 ب.ظ

    چه جذاب و جالب، ممنون از اطلاعاتتون

    پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

پوشیدنی‌های آرامش بخش

احتمالا مقاله‌ی پیش رو، اولین مقاله‌ای نیست که در مورد استرس می‌خوانید و آخرین نیز نمی‌توا…